Charakterystyka różyczki

0 comments
Charakterystyka różyczki

Różyczka zaliczana jest do chorób wieku dziecięcego, jednak zdarzają się przypadki zachorowań dorosłych. Wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia określonych powikłań. Różyczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Okres inkubacji może wynosić nawet kilkanaście dni, jednak nawet wtedy istnieje możliwość zakażenia innych osób. Początkowo objawy różyczki przypominają grypę. Chorzy skarżą się na bóle głowy, mięśni, ogólne osłabienie. Dopiero po kilku dniach rozwija się charakterystyczna wysypka. Występuje pod postacią małych, różowawych zmian skórnych, które pojawiają się na całym ciele. Wysypka ustępuje samoistnie, nie pozostawiając praktycznie żadnych śladów.

Leczenie ma zazwyczaj charakter objawowy. Choremu zalecany jest przede wszystkim wypoczynek oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeżeli pojawiła się gorączka, można zażyć leki przeciwgorączkowe. Powikłania u dzieci są bardzo rzadkie, ale też mają poważny charakter. Do nich zalicza się m. in. zapalenie stawów czy skaza krwotoczna. 

Ultiva 2mg Niquitin Przezroczysty - plastry

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *