Mononukleoza zakaźna

0 comments
Mononukleoza zakaźna

Mononukleoza zakaźna zalicza się do chorób wirusowych. Wywołuje ją wirus Epsteina-Barr. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest kontakt ze śliną osoby chorej. Równie niebezpieczne mogą okazać się transfuzje krwi. W organizmie człowieka wirus osadza się w jamie nosowej, gardłowej, a także w limfocytach B.

W większości przypadków choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. U niektórych chorych rozwijają się objawy, takie jak gorączka, ból gardła. Dolegliwości te mogą się rozwinąć nawet po kilku tygodniach od zakażenia. Chorzy często skarżą się także na uczucie ogólnego osłabienia. Jednym z częstszych objawów jest także obrzęk powiek oraz wysypka, która rozwija się w szczególności na tułowiu i kończynach.

Rozpoznanie mononukleozy odbywa się głównie na podstawie badań laboratoryjnych. Najczęściej wykonywane jest badanie krwi. O mononukleozie zakaźnej może świadczyć np. zwiększenie ilości limfocytów. Zalecane są także testy na obecność poszczególnych przeciwciał, jak np. IgG, IgM. Leczenie mononukleozy polega głównie na łagodzeniu objawów. Zazwyczaj wszelkie dolegliwości mijają samoistnie. Chorym zalecany jest przede wszystkim odpoczynek. Powikłania są bardzo rzadkie. Należy do nich m. in. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy różne zmiany hematologiczne.

Tracrium 10mg/ml

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *