Niepozorna opryszczka

0 comments
Niepozorna opryszczka

Opryszczka zalicza się do jednych z częstszych chorób. Niekiedy jest objawem innego schorzenia. Czynnikiem etiologicznym, który odpowiada za rozwój choroby jest wirus Harpes simplex 1 (HSV-1) lub Harpes simplex 2 (HSV-2). Pierwszy typ wirusa powoduje powstanie opryszczki wargowej, z kolei drugi typ wywołuje opryszczkę narządów płciowych.

Opryszczka zazwyczaj pojawia się w momencie obniżenia odporności organizmu. W niektórych przypadkach, choroba jest skutkiem regularnego zażywania leków, takich jak cytostatyki. U kobiet opryszczka może się rozwinąć w okresie menstruacji. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi. Opryszczka często pojawia się w przypadku długotrwałego narażenia na stres oraz przewlekłego zmęczenia. Do czynników ryzyka zalicza się także niedożywienie.

Charakterystycznym objawem opryszczki wargowej jest uczucie mrowienia. Z czasem pojawia się pęcherzyk, który wypełniony jest zakaźnym płynem. Z tego powodu, należy unikać korzystania z tych samych przedmiotów, co osoba zakażona. HSV-2 przenoszony jest za pomocą drogi płciowej. Osoby zakażone tym rodzajem wirusa skarżą się m. in. na mrowienie, świąd. Następnie dochodzi do rozwoju pęcherzyków, które mogą przekształcić się w owrzodzenie. Towarzyszy temu ból przy oddawaniu moczu, ogólne osłabienie. W niektórych przypadkach obserwuje się podwyższenie temperatury ciała.

Ventolin dysk

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *