Rumień zakaźny

0 comments
Rumień zakaźny

Rumień zakaźny zalicza się do stosunkowo niegroźnych chorób wirusowych. W szczególności dotyczy on dzieci. Parwowirus B19, który wywołuje tę chorobę, rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Cechuje się również dość dużymi możliwościami rozprzestrzeniania, dlatego bardzo łatwo można się nim zarazić.

Podstawowym objawem tej choroby jest wysypka. Początkowo rozwija się ona na twarzy. Z czasem plamki zaczynają tworzyć rumieniec. Następnie zmiany są obecne na tułowiu, ramionach, kończynach górnych. Chory nie odczuwa świądu. Dodatkowymi objawami choroby jest podwyższenie temperatury ciała, ból gardła, ogólne osłabienie. W przypadku dorosłych może wystąpić także ból głowy, nieżyt nosa bądź zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Rumień zakaźny może okazać się szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych miesięcy ciąży. Wówczas mogą rozwinąć się takie komplikacje, jak niedokrwistość, obrzęk płodu czy zapalenie mięśnia sercowego. W przypadku dzieci choroba ma łagodny przebieg. Ze względu na to, że rumień zakaźny mija samoistnie, chory nie musi stosować żadnych leków. Wskazany jest jednak odpoczynek. Chory powinien unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. W przypadku gorączki dozwolone jest zażywanie leków przeciwgorączkowych. Jeśli pojawiło się zapalenie stawów, chory może stosować leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Twinrix Adult Kalium Effervescens jest lekiem uznany za najbardziej skuteczny w swojej kategorii

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *