U kogo rozwija się półpasiec?

0 comments
U kogo rozwija się półpasiec? augmentin ES

Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego jest ospa wietrzna. Wywołują ją wirusy z grupy Herpes. Po wyzdrowieniu dziecka wirus ten może pozostać uśpiony w organizmie. W przypadku np. osłabienia układu immunologicznego, wirus ten uaktywnia się i rozwija się półpasiec. Choroba ta występuje zatem wyłącznie u osób, które chorowały na ospę wietrzną. Półpasiec częściej rozwija się także u osób chorych na AIDS, niektóre nowotwory czy po transplantacjach.

Podobnie jak w przypadku ospy wietrznej, charakterystycznym objawem półpaśca jest wysypka. Zmiany skórne mają różną postać. Początkowo mogą mieć charakter pęcherzyków, a następnie strupów i nadżerek. W zaawansowanej fazie choroby mogą rozwinąć się zmiany krwotoczne. Po zagojeniu się zmian nie pozostają blizny. Do innych objawów choroby należy zaliczyć podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy i gardła. Typowym symptomem są również bóle pochodzenia neurologicznego, które mogą się utrzymać nawet po wyzdrowieniu.

Wczesne wykrycie półpaśca umożliwia szybkie wyleczenie. Wówczas istnieje możliwość ograniczenia namnażania wirusa. W kolejnych etapach choroby stosowane jest leczenie objawowe. Choroba może spowodować powikłania. W szczególności dotyczy to sytuacji, w której wirus zaatakuje oko lub ucho. Wówczas rozwija się półpasiec oczny, który powoduje m. in. owrzodzenie rogówki. Półpasiec oczny wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ może przyczynić się nawet do utraty wzroku.

infanrix hexa ulotka Synflorix

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *