Wirusowe zapalenie wątroby

0 comments
Wirusowe zapalenie wątroby duodart 0,5

Wirusowe zapalenie wątroby może zostać wywołane przez różne rodzaje wirusów, jednak najczęściej dochodzi do zakażeń wirusem HAV, HBV, HCV. Ze względu na szczep wirusa, może się rozwinąć wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C.

Rozpowszechnianie wirusa HAV odbywa się przede wszystkim drogą pokarmową. W wyniku spożycia skażonej żywności lub wody, dochodzi do rozwoju choroby. WZW A cechuje się stosunkowo najłagodniejszym przebiegiem. Śmiertelność z powodu tej choroby jest niższa, niż w przypadku pozostałych typów. Pozostałe rodzaje wirusów przenoszone są drogą parenteralną czy w wyniku kontaktów płciowych z osobą zakażoną. WZW B oraz WZW C mają zazwyczaj cięższy przebieg. Ryzyko śmierci jest większe, niż w przypadku WZW A.

Wszystkie te wirusy stopniowo doprowadzają do uszkodzenia wątroby. W niektórych przypadkach choroba ma przebieg bezobjawowy. Często pojawiają się jednak charakterystyczne dolegliwości, takie jak żółtaczka, gorączka, utrata apetytu bądź wzrost stężenia enzymów wątrobowych.

Rozpoznanie tej choroby opiera się na wywiadzie lekarskim, oznaczeniu poziomu enzymów wątrobowych oraz wykonaniu badań serologicznych. W leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, bardzo ważne jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta powinna składać się z produktów lekkostrawnych, które nie obciążałyby nadmiernie wątroby. Wskazany jest również odpoczynek.

Ultiva 5mg Panadol

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *