Przebieg ospy wietrznej

0 comments
Przebieg ospy wietrznej

Czynnikiem etiologicznym, który odpowiada za rozwój ospy wietrznej, jest wirus Varicella-Zoster. Choroba ta cechuje się wysokim stopniem możliwości zakażania . Najczęściej rozwija się u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdarza się, że chorują na nią dorośli lub noworodki.

Przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki, najczęstszymi objawami jest gorączka, osłabienie, bóle głowy oraz obniżone samopoczucie. Następnie widoczne są zmiany skórne, które początkowo umiejscowione są na tułowiu. Wysypka szybko rozprzestrzenia się na twarz oraz szyję. W miarę rozwoju choroby, zmiany skórne występują pod różną postacią. W końcowej fazie ospy wietrznej, wysypka zamienia się w strupy, które ulegają wyschnięciu, a następnie odpadają. Wysypce towarzyszy bardzo dokuczliwy świąd. Rozdrapywanie zmian skórnych może spowodować rozwój infekcji bakteryjnej lub powstanie blizn.

Obecnie stosuje się leczenie objawowe, dzięki któremu można obniżyć gorączkę oraz zmniejszyć nasilenie świądu. Zazwyczaj stosowana jest maść cynkowa, którą nakłada się miejscowo na zmiany skórne. Na czas choroby zalecany jest odpoczynek. Powikłania są dość rzadkie. Do najczęstszych zalicza się zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc czy owrzodzenia.

Valtrex 500mg

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *