Charakterystyka chorób wirusowych

0 comments
Charakterystyka chorób wirusowych

Definicja chorób wirusowych jest ściśle powiązana z nazwą. Do schorzeń tych zaliczane są wszystkie te, które wywołane są przez wirusy. Ze względu na okres występowania, można wyróżnić dwa rodzaje chorób. Pierwsze z nich to choroby wirusowe wieku dziecięcego. Występują one przeważnie u dzieci w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Do tych chorób zalicza się m. in. świnka, odra, różyczka, ospa wietrzna. Mają one dość łagodny przebieg, zazwyczaj nie dochodzi do rozwoju żadnych komplikacji. Przypadki zachorowań na schorzenia wieku dziecięcego u dorosłych są rzadsze, jednak wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań.

Druga grupa chorób wirusowych to wszystkie te, które mogą się pojawić w każdym okresie życia. Jest to m. in. wirusowe zapalenie wątroby, opryszczka, grypa czy AIDS. Część z tych chorób może bezpośrednio zagrażać życiu człowieka. Niektóre można stosunkowo łatwo wyleczyć.

Cechą charakterystyczną chorób wirusowych jest dość szybkie rozpowszechnianie. Zarażenie odbywa się za pośrednictwem drogi kropelkowej, powietrznej. Niekiedy wirus wnika do organizmu drogą płciową lub po spożyciu zakażonej żywności. Leczenie chorób wirusowych uzależnione jest od konkretnego przypadku. Na część z chorób opracowano skuteczne szczepionki, które uwzględnione są w kalendarzu szczepień. Jest to m. in. szczepionka przeciw różyczce, śwince czy grypie. 

volibris zobacz czym jest wzw typu a czyli żółtaczka na tej stronie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *