Czy grypa jest groźną chorobą?

0 comments
Czy grypa jest groźną chorobą?

Grypa zaliczana jest do bardzo zakaźnych chorób wirusowych. Może się pojawić u osób w każdym wieku. Jej przebieg jest dość łagodny, jednak rozwój grypy u poszczególnych grup osób, może spowodować groźne komplikacje. Choroba ta jest niebezpieczna w przypadku dzieci, osób starszych czy chorujących na schorzenia przewlekłe.

Wirus wywołujący grypę należy do rodziny Orthomyxoviridae. Materiałem genetycznym wirusa jest RNA. Ze względu na budowę wirusa, można wyróżnić trzy jego rodzaje:

– wirus typu A: do tej grupy zalicza się kilka podtypów, w zależności od poszczególnych białek. Może on bytować nie tylko na człowieku, ale również i na innych ssakach oraz ptakach. Uważa się, że wirusy typu A są odpowiedzialne za występowanie epidemii i pandemii.

– wirus typu B może występować wyłącznie u człowieka. Przebieg grypy jest zazwyczaj znacznie łagodniejszy, bez żadnych powikłań.

– wirus typu C jest szczególnie często diagnozowany u dzieci.

Źródłem rozpowszechniania wirusa są osoby zakażone. Odbywa się to za pośrednictwem drogi kropelkowej czy przez korzystanie z przedmiotów, na których znajduje się wirus. Czas inkubacji grypy jest krótki i wynosi zazwyczaj kilka dni. Do podstawowych objawów grypy zalicza się wysoka gorączka, kaszel, a także ból mięśni. Obecnie dostępne są szczepionki przeciwgrypowe, które zalecane są w szczególności osobom, u których istnieje większe ryzyko komplikacji grypowych.

Vizendo 5mg Avamys 1mg/500

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *